OVERALL POINTS CHAMPIONSHIPS 2016

 

JUNIORS

 

PRE NOVICE

Jack Chalmers                                COPPER TROPHY

(Runner up) Hannah Cowie

 

NOVICE

Morgan Donald                            PLAYBOX TROPHY

(Runner up) Megan Hillhouse

 

RRS NOVICE

Rebekah Walker                                      TARA CUP

(Runner up) Ailsa Black

 

NOVICE +

Morgan Donald                                  TONI TROPHY

(Runner up) Mackenzie Strachan

 

INTERMEDIATE

Jamie Chalmers                      PEBBLE MILL TROPHY

(Runner up) Jaedyn Wright

 

OPEN

Jaedyn Wright                                DEMON TROPHY

 

ADULTS

 

PRE NOVICE

1st equal   Lyn Williamson & Kathryn Duffy

                                         ZOOM & AZTEC TROPHY

 

NOVICE

Stephen Adam                              ROB ROY TROPHY

(Runner up) Lyn Williamson

 

NOVICE +

Ruth Gordon                                       MAX TROPHY

(Runner up) Kirsty Wilson

 

ITERMEDIATE

Leigh Clark                             LARCH HILL TROPHY

(Runner up) Carol Black

 

OPEN

Sharon Steele                          POP CORN TROPHY

 

JUNIOR TURNOUT 2016

 

PRE NOVICE

Jack Chalmers                      BLACK JACK TROPHY

 

NOVICE

Morgan Donald                           RUPININI TROPHY

 

OPEN

Morgan Donald                                   HORSE HEAD

SPRING SHOW

 

JUNIORS

 

PRE NOVICE

Jack Chalmers                                         BANDIT CUP

Ava Lochi                           ISLANDVIEW LAD TROPHY

 

NOVICE

Jessica Murray                     FREDDIE CHALLENGE CUP

Morgan Donald                                    PATSY TROPHY

 

NOVICE +

Morgan Donald                                    APPLE TROPHY

Jaedyn Wright                                  CEE CEE TROPHY

 

OPEN

Jaedyn Wright                                   LADY GELIS CUP

 

ADULTS

 

NOVICE

Brooke Lyon                                      TANGO TROPHY

Carole Clark                        BUD CHALLENGE TROPHY

 

NOVICE +

Sophie Rosenzweig                         ROWANLEA SHIELD

Sophie Rosenzweig           NEDJMA MEMORIAL TROPHY

 

OPEN

Sharon Steele                                       DIAMOND CUP

Sophie Rosenzweig           EDWARD MEMORIAL SHIELD

 

 

 

WORKING HUNTER SHOW

 

JUNIORS

Trophies for the winners kindly donated by Gail Donald

PRE NOVICE

Erin Mayes  - riding - TIMMY

 

NOVICE

Morgan Donald - riding - JERRY

 

NOVICE +

Mackenzie Strachan - riding - MIA

 

OPEN

Jaedyn Wright - riding - SONTE

 

ADULTS

 

NOVICE +

Lucy Pandrich   - riding - MARTHA

TWO DAY EVENT 2016

 

JUNIORS

 

PRE NOVICE

 

Overall Champion

Holly Chalmers                                  ZIGGY TROPHY

(Runner up) Erin Clark

 

Dressage

Erin Clark                                       PEPPER TROPHY

Show Jumping

Erin Clark                                          GIZMO TROPHY

Cross Country                                                        

(First Equals)                        JOEY CHALLENGE CUP

Abigail Perkins, Mackenzie Strachan, Hannah Cowie, Emily Reid, Holly Chalmers

 

NOVICE / INTERMEDIATE

 

Overall Champion

Lana Conchie                                       HORSE HEAD

(Runner up) Morgan Donald

 

Dressage

Lana Conchie                                         PADDY CUP

Show Jumping

Morgan Donald                                       JASON CUP

Cross Country  

Megan Hillhouse                 TRUMOUNT LAD TROPHY

 

OPEN

 

Overall Champion

Lana Conchie                                                            

JOCK CAULFIELD LADY DELPHI CHALLENGE CUP

(Runner up) Jaedyn Wright

 

Overall Dressage Champion

Lana Conchie                                     BRENDAN CUP

 

Dressage

Lana Conchie                                       HORSE HEAD

Show Jumping

Jaedyn Wright                                      HORSE HEAD

Cross Country  

Lana Conchie                                       HORSE HEAD

TWO DAY EVENT 2016 continued

ADULT

PRE NOVICE

 

Overall Champion

Stephen Adam                                JAQUI SCOTT CUP

(Runner up) Amy MacLeod

 

Dressage

Alice Raitt                                              RIA TROPHY

Show Jumping

Stephen Adam                                     ROLO TROPHY

Cross Country

Stephen Adam   STABLE TALK CHALLENGE TROPHY

 

NOVICE

 

Overall Champion

Carole Clark                                       DYLAN SHIELD

(Runner up) Steve James

Dressage

Carole Clark                               BRIGADIER TROPHY

Show Jumping

Carole Clark                                       POPPY TROPHY

Cross Country

Stephen Adam                 HIGHLAND AFFAIR TROPHY

 

INTERMEDIATE

 

Overall Champion

Ruth Gordon                         ANGUS TROPHY SHIELD

(Runner up) Kirsty Wilson

 

Dressage

Kirsty WIlson                                     FLASH TROPHY

Show Jumping

Ruth Gordon                                     ROWANLEA CUP

Cross Country

Logan Thomson                                          JOSH CUP

 

OPEN

 

Overall Champion

Sharon Steele                            COOPER HILL SHIELD

(Runner up) Leigh Clark

 

Dressage

(First Equal)

Sharon Steele, Leigh Clark                       HORSE HEAD

Show Jumping

Sophie Rosenzweig                                 HORSE HEAD

Cross Country

Sharon Steele                                        HORSE HEAD

TEAM GAMES

(equal 1st)

SB SKELETONS – Logan Thomson, Christy Robertson, Amy, McLeod, Hannah Bodie

FESTIVE READY - Lauren Mitchell, Jaedyn Wright, Kelsey Wright, Rebecca Bodie

 

TEAM TURNOUT

(equal 1st)

TEAM LOOKING GLASS - Alice Raitt, Brooke Donnelly, Fiona Linton

RIO's#2016 - Holly Chalmers, Hannah Cowie,Rebekah Walker,Jess Murray

LITTLE BO PEEP - Ruth Gordon, Leigh Clark, Kirsty Wilson, Lyn Williamson

INDIVIDUAL TURNOUT

 

LITTLE BO PEEP                                   Ruth Gordon

ADULT TURNOUT

 

Pre Novice

Marion Leadinham                    WILLIAM BRIGGS CUP

Novice

(First Equals)                                   TARZAM SHIELD

Steve James, Carole Clark

Intermediate

Ruth Gordon                        GOLDIE CHALLENGE CUP

Open

Sharon Steele                                  HI-JACK TROPHY

SPECIAL THANKS AND MENTIONS

 

Mary, Alison, Mandy                      DRESSAGE JUDGES

Norman, Marion                             TURNOUT JUDGES

Sheena                                                         PLANTS

Mary                                                OFFICE JUNIOR

All the Jump Judges

Ronnie

James                                                    DJ & MUSIC

Lana, Ami                                                  DANCERS

Bethany Louden                                             SINGER

MINIONS

Lisa, Marion                         SANDWICHES and CAKES

Everyone who contributed to the buffet

David                                           CRISPS and JUICE

Irene, Mary, Sharon, Stephen     (the Driving Force)

                           EVENT and SHOW ORGANISATION

Thanks also to all the competitors  who took part and congratulations to every one of the winners

 
Please reload